Historie školy

Základní umělecká škola Praha 9, Učňovská 1 byla založena v roce 1955.Tehdy sídlila v Jeseniově ulici na Praze 3, další učebny zapůjčily základní školy na Náměstí barikád, na Jarově, v Lupáčově ulici, na Havlíčkově nám. A gymnasium Sladkovského. Vyučovalo se i v různých agitačních střediscích. Škola měla původně jen klavírní a houslové oddělení, ale postupně se rozšiřovala o další nástroje a zpěv. V roce 1962, kdy byly zřízeny Lidové školy umění, měla již naše škola oddělení klavírní, smyčcové, dechové, oddělení lidových nástrojů a pěvecké oddělení. Vznikl též pěvecký sbor, smyčcový orchestr a později také dechový orchestr. Dosavadní hudební škola byla v roce 1963 spojena s výtvarnou školou a přibyl taneční a literárně dramatický obor. V témže roce byly získány nové prostory ve vile v ulici U zásobní zahrady 15, které využívaly hudební a taneční obory a v budově bývalé Učňovské školy v ulici Štítného. Tato čtyřoborová škola měla problémy, jak s řízením, tak i ve spolupráci s jednotlivými obory a proto byla od 1.září rozdělena na dvě samostatné Lidové školy umění. S hudebním a tanečním oborem, druhá s výtvarným a literárně dramatickým oborem. Lidová škola umění – hudební a taneční obor, se podstatně rozšířila, vzrostl počet učitelů i žáků. Od roku 1967měla již možnost užívat nový objekt v ulici Pod lipami 41. V roce 1976 byly přiděleny škole pavilony v ZDŠ V zahrádkách. Taneční obor dostal samostatnou budovu ve Vozové ulici v roce 1979. O dva roky později bylo dechové oddělení a oddělení přípravné hudební výchovy přemístěno do dvou pavilonů na Holarově náměstí, kde působí dodnes. V roce 1987 získala LŠU první patro objektu „Lípa“ v Koněvově ulici 214, kde sídlilo ředitelství školy, učebna hromadných předmětů, dále učebny ředitelství klavíru, houslí, violoncella, kontrabasu, akordeonu a zobcových fléten. Zde byl i sál pro školní koncerty.

V roce 1990 byly LŠU přejmenovány na Základní umělecké školy-ZUŠ. Od roku 1995 má škola právní subjektivita její učebny jsou celkem na 6 různých místech Prahy 3. V roce 1995 vyměnila škola nevyhovující prostory tanečního oboru ve Vozové ulici za nový sál v Ondříčkově ulici 48, Praha 3. Zde výuka tanečního oboru probíhá dodnes. Konečně v roce 2006 škola musela opustit akusticky nevyhovující prostory objektu „Lípa“ v Koněvově ulici 214 a přestěhovala se na konečnou stanici „Spojovací do areálu střední a učňovské školy, kde má nově zrekonstruovanou samostatnou budovu. Tímto přestěhováním o pouhé dvě stanice MHD se naše škola stala Základní uměleckou školou Praha 9, Učňovská 1. Dále ale máme  pracoviště na Praze 3: Hollarovo náměstí 4 a 6, Ondříčkovu ul. 48, a pracoviště na ZŠ K lučinám. Škola otevřela také pobočku v Újezdu nad Lesy, Polesná 1690 a v Klánovicích na adrese ZŠ Slavětínská 200.

Základní umělecká škola v Praze 9 byla založena v roce 1955. Právním subjektem je od roku 1995 a do sítě škol MŠMT je zařazena od roku 1996. Zřizovatelem školy je Hlavní město Praha.